Vliv společnosti Amazon na vaše podnikání

Vliv společnosti Amazon na vaše podnikání

Na veletrhu CES Technology Show v Las Vegas představila společnost Continental svoji městskou autonomní dodávku Cube, která je vybavena robotickými psy, kteří doručují balíky z vozidla až ke dveřím (Zdroj: EuropeAutonews) zákazníků.  Pro pohyb po chodníku a přes překážky jsou čtyři nohy vhodnější než kola. Kam se svět ubírá? Jaký vliv má společnost Amazon na dopravní průmysl? Jaká budoucnost nás čeká?

Vliv společnosti Amazon

Díky společnosti Amazon mají zákazníci (v segmentu B2C i B2B) větší očekávání.  Požadují prakticky okamžité vyřízení jejich objednávek a doručení do jednoho či dvou dnů. Tento efekt si vynucuje změnu napříč dopravou, logistikou a celým dodavatelským řetězcem. Neustále se měnící situace je výzvou a současně příležitostí pro dopravce, kteří jsou ochotni postavit se k problému čelem. (zdroj: Forbes)

Jak tento efekt dále působí

Mezi různými názory, jak se působení společnosti Amazon projevuje v důsledcích ve vztahu k nákladní dopravě a logistice, je vize zpracovaná ve zprávě Global Truck Study 2018 týmem Strategy& sítě poradenských společností PwC. Zpráva předpokládá, že „do roku 2030 se stane nákladní silniční doprava a logistika systémem autonomních vozidel řízených digitalizovaným dodavatelským řetězcem, v němž budou spolupracovat autonomní bezdrátová nákladní vozidla a doručovací střediska obsluhovaná roboty.“

Tým Strategy& ve své vysoce digitalizované a na automatizaci založené vizi budoucnosti zdůrazňuje tři závěry:

  • Náklady na nákladní silniční logistické služby klesnou do roku 2030 o 47 %, a to zejména díky úsporám mzdových nákladů.
  • Doba dodání se zkrátí o 40 %.
  • V porovnání se současným evropským průměrem ve výši 29 % se budou od roku 2030 nákladní vozidla pohybovat po silnicích 78 % času.

Tým Strategy& také předpokládá, že digitalizovanější dodavatelský řetězec sníží administrativní režii, omezí časově náročné inventární činnosti a sníží náklady na pojištění, čímž dojde do roku 2030 ve srovnání se stávajícím dodavatelským řetězcem k úsporám až 41 %.

Budoucí trendy

Inovace v dopravě a dodavatelském řetězci se nezastaví u elektrických a autonomních vozidel, využití umělé inteligence a prediktivní analytiky pro zlepšení bezpečnosti a udržení řidičů, nebo opravdu kvalitnějších online zprostředkovatelských služeb v oblasti nákladní dopravy za účelem maximalizace využití nákladní kapacity nebo robotických psů, kteří budou doručovat balíčky na trase posledních 100 metrů k zákazníkovi. Pracuje se na spoustě dalších zajímavých koncepcí. Mezi tyto trendy patří například:

  • Odklon od listinných dokumentů pro informace v reálném čase– Rostoucí digitální automatizace a robotizace procesů napříč dodavatelským řetězcem umožňuje dopravcům snižovat náklady, urychlit reakce na nové obchodní příležitosti a rychle a přesně poskytovat zákazníkům informace o dodávkách. Abhinav Singh, ředitel ve společnosti Intelenet Global Services, poznamenává, že příliš mnoho dopravců a dalších hráčů na poli logistiky se stále spoléhá na manuální procesy, mnohdy v listinné podobě. V době, kdy poskytování přesných údajů v reálném čase přispívá k vyšší spokojenosti zákazníků a přináší obchodní výhody, musí logistické firmy – a to včetně dopravců – svoje procesy zjednodušit a automatizovat a zlepšit efektivitu provozních modelů tak, aby mohly být v éře Amazonu vůbec konkurenceschopné. (zdroj: TTNews)
  • Dopravu do podzemí–Několik komentátorů se v článku TTNews pod názvem „Reimagining Trucking“ domnívá, že podzemní tunely podobné těm, které mezi městy pro chodce buduje společnost the Boring Company, by se mohly přizpůsobit tak, aby umožnily nákladní dopravu, přičemž by se ze silniční sítě odklonilo více nákladních vozidel, kontejnerů a nákladu obecně.
  • Sdílený kolektiv řidičů– Brittain Ladd, poradce v oboru dodavatelského řetězce, navrhuje vytvoření konsorcia dopravců, kteří by pracovali za využití sdíleného kolektivu řidičů, kteří by přepravovali náklad mezi dvěma konkrétními lokalitami. Řidičům by byla místo sazby za ujetý kilometr vyplácena hodinová mzda. Ladd se domnívá, že tento systém by dokázal přepravit veškerý náklad přepravovaný v roce 2017 za využití dvou třetin nákladních vozidel. (zdroj: TTNews)
  • Nový pohled na vyřizování objednávek– Amazon patří mezi společnosti, které udávají tón, co se týče vyřizování objednávek. Amazon prostřednictvím crowdsourcingu zadává dodávky externím dopravním společnostem, dodává do kufrů osobních automobilů, schránek Amazon, soukromých bytů lidí a experimentuje také se středisky dronové donášky. Pracuje také na obchodním modelu franšízové doručovací služby Amazon, o kterou mohou společnosti požádat. Pokud zpracováváte velké objemy, pak byste se měli u společnosti Amazon inspirovat a zvážit zavedení „intermodálního“ systému. Amazon například rozšířil svůj vozový park, vytvořil Amazon Air disponující 40 letadly a zahájil práci na zaoceánské námořní přepravě. (zdroj: „The Rise of Amazon Logistics“ (volně přeloženo: „Logistika společnosti Amazon na vzestupu“) – TTNews)

Pronájem TIP Trailer a efekt Amazon

Pronájem nákladních vozů TIP přináší flexibilní přístup k nákladním vozům, ať už potřebujete jen jeden k realizaci jednorázové přepravy, nebo máte pro zákazníka plnit dlouhodobou zakázku. Flexibilita našich smluv o pronájmu vám umožňuje využívat ty nejlepší nákladní vozidla a nejmodernější technologii, aniž byste museli vynakládat vysoké pořizovací a provozní náklady.

Zákazníci, kteří si pronajímají vozidla prostřednictvím služby TIP Trailer Services, mohou využívat příhodných podmínek pronájmu a rozšiřovat či zmenšovat vozový park dle aktuálních změn v poptávce. Zákazníci, kteří si pronajímají nákladní vozidla od společnosti TIP, navíc mohou díky rozsáhlé celoevropské síti opravárenských dílen a terénních servisních vozidel využívat služby TIP v oblasti údržby a oprav. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak vám může společnost TIP pomoci využít efektu Amazon prostřednictvím pronájmu nákladních vozidel, obraťte se na nás prosím e-mailem.

0 replies

Pozostaw odpowiedź

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zachęcamy do udziału!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *