Vložte hodnotu
Zp?t

Zábavná fakta o evropských dálnicích

Pop kultura vždy idealizovala dálnici jako evropský ekvivalent americké highway. V hudbě, Kraftwerk svojí „Autobahn“, Tom Robinson pomocí „2-4-6-8 Motorway“ nebo Julio Iglesias písní „La Carretera,“ kde sbor v překladu zpívá „Jedu po dálnici a hledám tě, na konci mé cesty tě najdu, a pak přidám,“ jste možná poslouchali v mládí. Kromě písní existuje ale i mnoho dalších úžasných aspektů, které vystihují evropské dálnice.

Byla na začátku Autostrada nebo Autobahn?

Italský inženýr a pozdější senátor Piero Puricelli postavil v roce 1923 první „autostradu“ neboli dálnici v Evropě, spojující 42,6 km dlouhý úsek severozápadně od Milána mezi městem Lainate a známými italskými jezery. V každém směru byl samostatný jízdní pruh a oba byly uzavřeny pro provoz v noci mezi jednou a šestou hodinou ranní. Na čerpacích stanicích se platilo mýto. (zdroj: Panorama-Auto.it ) Autobahn, německý ekvivalent italské dálnice, byl výsledkem projektu zahájeného Konradem Adenauerem, tehdejším starostou Kolína, později německým kancléřem v letech 1949 až 1963, a byl otevřen v roce 1932 spojením Kolína a Bonnu. (zdroj: DW)

Dlouhá historie

V roce 2016 bylo v provozu napříč 28 členskými zeměmi EU 76 823 km dálnic oproti 42 176 km v roce 1990.  Země EU s největšími dálničními sítěmi jsou:

  1. Španělsko s 15 444 km
  2. Německo s 12 996 km
  3. Francie s 11 612 km
  4. Itálie s 6 943 km
  5. Velká Británie s 3 768 km

Několik zemí EU, jako je Malta nebo Lotyšsko, nemá žádné dálnice. (zdroj: Zápisník EU k mobilitě a dopravě pro rok 2018 )

Silnice třídy E

V Evropě existuje mezinárodní silniční síť označená písmenem E, což je systém číslování vyvinutý Evropskou hospodářskou komisí OSN (EHK OSN), který zahrnuje i země, které hraničí se státy EU, jako jsou Kazachstán a Tádžikistán. Nejdelší komunikace této třídy je E40, která pokrývá 8 500 km dálnice z Francie do Kazachstánu. Nejvýše položenou E komunikací v Evropě je E62 s nadmořskou výškou 2 005 m v průsmyku Simplon ve Švýcarsku. Nejníže položená je E39, která klesá na 262 m pod hladinu moře v tunelu Bømlafjord v Norsku. V Norsku se také nachází nejdelší tunel na E silnici na světě, tunel Lærdal na E16 měří na délku 24 510 m. Skandinávie je domovem nejdelšího mostu na E silnici, konkrétně mostu Øresund, na E20, který spojuje Dánsko a Švédsko. (zdroj: Wikipedia)

Za vše se platí

Mýtné se platí na 51 456 km evropských dálnic. Mýtné se vybírá prostřednictvím 27 346 sběrných stanic pro elektronické mýtné (ETC). Platebního systému výběru mýtného přes ETC se účastní 26,66 milionu řidičů. (zdroj: ASECAP - Evropské sdružení provozovatelů mýtného Andorra má se 4,2 km nejnižší celkovou délku zpoplatněných silnic. Německo naopak má naopak tuto délku nejvyšší se svými celkovými 15 306 km. (zdroj: ASECAP )

Když dochází palivo

Nikdo nechce, aby mu došla nafta v nákladním voze, nebo aby byl příliš daleko od čerpací stanice, kde si odpočine nebo dá něco k jídlu. V roce 2017 vypracovalo Evropské sdružení rafinérií průzkum k počtu čerpacích stanic v Evropě. Uvádí se v něm, že v roce 2016 bylo v EU, Norsku, Švýcarsku a Turecku více než 130 000 čerpacích stanic. Tankovalo u nich více než 34 milionů nákladních automobilů a téměř 250 milionů automobilů osobních. Přestože Itálie disponuje až čtvrtou nejrozsáhlejší dálniční sítí v Evropě, má tato země 20 750 čerpacích stanic, což je nejvíce v Evropě. Více než Německo s jeho 14 510, Turecko s 12 521 a Francie s 11 200 stanicemi.

Aplikace jako záchrana

Aplikace pro chytré telefony, jako je Truck Parking Europenebo TRANSPark poskytovaná International Transport Forum, mohou řidičům nákladních vozidel pomoci najít nejbližší čerpací stanici a zabezpečené parkoviště na dálnicích nebo v jejich blízkosti.

Chytré dálnice

Evropská unie se zavázala rozšiřovat inteligentní dálnice, které využívají různé technologie jako jsou senzory a internet věcí, aby mohla řídit provoz na dálnicích a jiných hlavních silničních tazích. Inteligentní dálnice dnes používají kamery pro řízení a sledování rychlosti vozidel a počtu využívaných jízdních pruhů. V rámci systémů ATM (Active Traffic Management) lze pomocí kamer s variabilní rychlostí analyzovat plynulost provozu a zobrazovat vhodnou rychlost na informačních panelech, aby se zajistil plynulý provoz. Tam, kde je to možné, může ATM uvést do provozu i další jízdní pruh, který usnadní průjezdnost komunikace.

Další zajímavou aplikací pro inteligentní dálnici, která je vyvíjena čínskou vládou, je zařízení, které umožňuje dobíjení vozidel v průběhu jízdy po silnici. Jiná aplikace se používá s technologií pro vytápění silnic, čímž se komunikace udržuje bez sněhu a ledu a tím je jízda  bezpečnější a příjemnější. (zdroj: VládaEuropa )

Pronájem TIP návěsů a evropské dálnice

Společnost TIP se specializuje na poskytování řešení pronájmu a leasingu návěsů všech svých typů včetně přívěsů, plošin, plachtových návěsů a mnoho jiných druhů. Se svou flotilou téměř 70 000 kusů je společnost TIP jednou z předních společností v oblasti pronájmu dopravních prostředků v Evropě.

Abychom zajistili, že vaše návěsy budou udržovány v top stavu pro provoz na dálnicích, nabízíme další služby s přidanou hodnotou, včetně outsourcovaného programu údržby a oprav pomocí naší sítě 93 servisních center rozmístěných po celé Evropě a také celoevropské asistenční silniční služby pro vaše návěsy v režimu 24/7, 365 dní v roce. TIP poskytuje podporu v 18 jazycích. Asistenční službu můžete můžete kontaktovat v 16 evropských zemích.

V dubnu 2019 společnost TIP otevírá své první bezpečné a zajištěné parkoviště pro nákladní automobily, DELTA PARK A1 / E17, které se nachází 30 km jižně od Lille ve Francii na křižovatce dálnic A1 / E17 a A21.

Chcete-li více informací o tom, jak vám TIP Trailer Services mohou pomoci při vašich cestách po evropských dálnicích, můžete nás kdykoliv kontaktovat.

2019/04/24

Sdílet tento zpravodajský ?lánek

TIP novinky

Dostávat důležité novinky od TIP!

Jednoduše vyplňte pole níže, abyste dostávali důležité novinky a informace od TIP

Povrzením tohoto formulá?e souhlasím, že TIP použije moje zákaznická Prohlášením o ochran? soukromí TIP.

Související zprávy k položce

"Nové Volvo FH 500 I-Save je tu!"

Pronajměte si nové Volvo FH 500 I-Save s optimalizovaným výkonnostním balíčkem - TIP to umožňuje...

2022/03/18

"Telematika pro návěsy"

Návěs již není jen skříň na kolech. Stejně jako ve zbytku dopravního průmyslu byly vyvinuty nov...

2021/05/07

"Telematika"

Vytvoření transparentnějšího, účinnějšího a bezpečnějšího ekosystému dopravy

2020/07/01