Vložte hodnotu
Zp?t

Udržte si řidiče péčí a další strategie pro jejich udržení

vozového parku nábor nových řidičů výzvou. Stejně obtížné je však udržet si řidiče, kteří jsou u vás již zaměstnaní. V článku publikovaném v Transport Info o řízení vozových parků uvedl Vincent Gauthier, generální ředitel společnosti Gauthier Transports: „Naši řidiči jsou našimi klíčovými prodejci“. Pokud k našim stávajícím řidičům připojíme podobně vysokou hodnotu, děláme dost proto, abychom si je udrželi? A pokud ne, jaké jsou naše strategie pro jejich udržení?

Zapojení zaměstnanců je klíčem

„Zapojení zaměstnanců“ je klíčem k udržení řidiče. Podle výzkumu dochází během prvních 45 dnů zaměstnanosti k až 20% fluktuaci.   Pokud práce nebo vozový park neodpovídá očekáváním, které organizace při náboru stanovila, je pravděpodobné, že řidič půjde svůj talent nabídnout jinam.

Pokud jste naopak své řidiče zapojili, s větší pravděpodobností zůstanou s vámi, budou řídit bezpečněji a budou silnými zastánci vašeho podniku. Podle výzkumu společnosti Gallup a Gartner mají organizace, které dokáží dobře spolupracovat se svými zaměstnanci, o 37 % méně absencí, o 65 % nižší fluktuaci zaměstnanců a o 30 % vyšší hodnocení spokojenosti zákazníků než ty, které to nedovedou. (zdroj: Irish Times)

Strategie zapojení

Zde je několik nápadů na strategie zapojení.

  1. Nábor

V boji proti problému týkajícího se nových zaměstnanců, kteří opouštějí své pracovní místo předčasně, by společnosti měly nabízet alespoň jednoletý náborový program, který se zaměřuje na tři klíčové oblasti: organizační, technickou a společenskou. Pomocí tohoto integrovaného přístupu můžete zaměstnance povzbudit v tom, aby ve vaší organizaci zůstali a dařilo se jim. (zdroj: HBR)

 

Náborový program by měl zahrnovat:

  • budování značky s cílem sdělovat to, jak společnost a vozový park fungují a díky čemu je pro stávající i nové řidiče atraktivním zaměstnavatelem. Společnost by měla všechny zaměstnance požádat, aby tutéž zprávu o výhodách společnosti sdělovali dále. Tato zpráva by měla být jasná a konzistentní také na marketingových kanálech, jako jsou webové stránky a sociální sítě.
  • prověřovací proces při pohovorech s cílem zjistit, zda by se potenciální řidič hodil do firemní kultury a naopak,
  • program, který vysvětluje hodnoty vaší organizace a její fungování, jaká jsou očekávání v souvislosti s chováním řidiče a jeho výkonu v průběhu roku, kariérní rozvoj a odměny,
  • strukturované příležitosti, jako jsou plánovaná „firemní setkání s pobytem“ a mentorské programy, v nichž se podporuje zpětná vazba spokojenosti a výkonu v práci, lidi a společnost, a podpora pravidelného neformálního kontaktu a diskuzí. (zdroj: TTNews)
  1. Program uznání řidičů

V rámci iniciativ směřovaných na zapojení zaměstnanců by měl být vytvořem program pro uznání svých řidičů a funguvat kultura „řidič na prvním místě“. Tato kultura by měla prokazovat, že společnost oceňuje a podporuje řidiče, jejich role a problémy a při řešení problémů podporuje spolupráci mezi zaměstnanci.

Uznáním může být prosté poděkování řidičům za dobře odvedenou práci až po propracovanější formy uznání. Příklady evropských společností, které přijaly takový přístup k uznávání řidičů, jsou např.:

  • Zufall Logistics Group, která v roce 2018 přijala osm nových řidičů, kteří mají nadprůměrnou mzdu, důchodový systém a možnosti dalšího vzdělávání. Jürgen Wolpert, generální ředitel, uvedl: „Chceme našim řidičům dát najevo, že jsou nezbytnou součástí našeho hodnotového řetězce a jistotou dodávek pro ekonomiku“. Krokem, který společnost podnikla, bylo zaměstnání trenéra. Ten měl vyškolit dispečery pracující ve skladech tak, aby věděli, jak jednat s řidiči a provádět vykládky na rampách, čímž se snížil tlak na řidiče. (zdroj: Eurotransport)
  • Kromě školení a možností povýšení vytvořila společnost Bassen Logistic platební kartu, kterou své zaměstnance motivuje a na kterou převádí měsíční prémie jako odměnu za dosažení konkrétních, předem dohodnutých cílů. (zdroj: Eurotransport)
  • Ve společnosti Transport Duval řidiči spolupracovali s týmem manažerů na vytvoření vlastních barevných návrhů pro své návěsy. Mezi nimi se objevily scéna americké krajiny, Superman a jeden návrh, který odráží poselství, jenž řidiči vnímali jako smysluplné. Sébastien Duval, generální ředitel společnosti uvedl, že tato iniciativa zlepšila obraz společnosti, přiměla řidiče, aby si zasoutěžili a ukázali návěsy s vlastními návrhy a pobavili se s lidmi z jiných vozových parků. Všem to přineslo radost. (zdroj: Transportissimo)

 

  1. Budujte vztahy

Budování vztahů v průběhu prvního roku může novým řidičům pomoci cítit se sebevědoměji a méně izolovaně. Ron Carucci, odborník na zapojení zaměstnanců, doporučuje, aby se noví zaměstnanci setkali se svým manažerem a identifikovali pár lidí, k jejichž úspěchu přispějí a naopak. Pak by si měli noví zaměstnanci v průběhu prvního roku naplánovat setkání s každým z nich, aby jim pomohli organizaci lépe poznat. (zdroj: HBR)

Transport Duval opět podniká zajímavé aktivity. Věří v budování vztahů a má smysl pro komunitu prostřednictvím společenských aktivit. Generální ředitel Sébastien Duval si myslí, že dříve, než začnete najímat nové zaměstnance, je lepší udržet si ty stávající tím, že vytvoříte příznivou atmosféru a dobré podmínky. Říká: „Už jsme si zvykli mezi sebou mluvit. To znamená, že nás zajímá více lidská bytost než stroj. Je běžné, že pořádáme dny nebo večery, kdy se scházíme na motokárách nebo při jiných akcích ve skupině. “ (zdroj: Transportissimo)

TIP a zapojení pro udržení řidiče

Pro více informací o tom, jak může společnost TIP Trailer Services vašemu vozovému parku pomoci s řešením nedostatku řidičů, nás prosím kontaktujte.

Odkaz na fotku

https://www.mercedes-benz-trucks.com/en_GB/models/new-actros.html

 

Titulek

Obrázek kabiny se svolením Mercedes Actros

2019/08/01

Sdílet tento zpravodajský ?lánek

TIP novinky

Dostávat důležité novinky od TIP!

Jednoduše vyplňte pole níže, abyste dostávali důležité novinky a informace od TIP

Povrzením tohoto formulá?e souhlasím, že TIP použije moje zákaznická Prohlášením o ochran? soukromí TIP.

Související zprávy k položce

"Nové Volvo FH 500 I-Save je tu!"

Pronajměte si nové Volvo FH 500 I-Save s optimalizovaným výkonnostním balíčkem - TIP to umožňuje...

2022/03/18

"Telematika pro návěsy"

Návěs již není jen skříň na kolech. Stejně jako ve zbytku dopravního průmyslu byly vyvinuty nov...

2021/05/07

"Telematika"

Vytvoření transparentnějšího, účinnějšího a bezpečnějšího ekosystému dopravy

2020/07/01