Vložte hodnotu
Zp?t

Sezónní pronájem – zarezervujte si návěsy navíc na léto

Váš syn vám oznámil, že se z něj stal vegan. Vaše dcera se nemůže rozhodnout, jestli to avokádo kvůli příznivému vlivu na zdraví této superpotraviny sní, nebo si ho nanese jako pleťovou masku. Tyto situace jsou součástí trendu, který v Evropě zvyšuje poptávku spotřebitelů po ovoci a zelenině. EU je čistým dovozcem ovoce a zeleniny, každou sezónu z různých částí světa dováží jiné produkty. Tato sezónnost nabízí přepravním společnostem, které jsou schopné pronajmout návěs na krátkou dobu, zajímavé obchodní příležitosti.

Rostoucí evropský obchod s ovocem a zeleninou

Celková hodnota evropského obchodu s čerstvým ovocem a zeleninou roste pomalu, ale jistě, což je částečně důsledkem stoupajícího zájmu o zdravou stravu, čerstvé výrobky a/nebo bioprodukty. Např. hodnota dovozu čerstvého ovoce a zeleniny do Evropy v roce 2017 činila 56 mld. EUR, o 5,6 % více než 53 mld. EUR v roce 2016. (zdroj: CBI)  

Dalším stoupajícím trendem v Evropě je růst trhů s biopotravinami. Podle IFOAM EU, asociace zastupující evropské zájmy v oblasti biopotravin a zemědělství, měl evropský trh s biopotravinami v roce 2016 hodnotu 30,7 mld. EUR, což byl oproti předchozímu roku růst o 12 %. 

Trochu luxusu

Trh se zvláštními, luxusními produkty, jako je avokádo, mango a batáty, svižně roste rychlostí mezi 10 % až 20 %, a trh se standardními produkty ve velkém objemu, jako jsou pomeranče a rajčata, zůstává relativně stejný. (zdroj: CBI)  

Další potenciál

Evropané stále ještě nedosáhli svého cíle „pětkrát denně“. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby každý snědl minimálně 400 g čerstvého ovoce a zeleniny denně. Evropská spotřeba je nižší než tento průměr.

Freshfel, evropská asociace pro ovoce a zeleninu, spolupracuje na zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny s tematickou sítí Evropské komise a dalšími. Freshfel, její francouzská obdoba Aprifel a Evropská komise vytvořily program „OZ pro zdravou EU (FV for a Healthy EU)“, který má propagovat ovoce a zeleninu u Evropanů ve věku od 18 do 30 let, což je segment trhu s nejnižší spotřebou. (zdroj: ProduceBusinessUK)

„Avokádový efekt“

Avokádo je skvělý ovocný úkaz. Je neuvěřitelně oblíbené, jeho spotřeba ročně výrazně roste a dobře zapadá do současných trendů. Jeho produkce se podle sezóny přesouvá po celém světě.

V lednu 2019 Světová organizace pro avokádo („WAO“) předpověděla, že spotřeba avokáda bude v příštích pěti letech v Evropě prudce růst min. o 15 % za rok. V předchozím roce se tu snědlo více než 650 milionů kg avokáda. (zdroj: FreshFruitPortal)

Článek s nadpisem „Evropa: Rajčata nejoblíbenější zeleninou, banány nejoblíbenějším ovocem“ přináší informace o tom, že 25 % Evropanů si koupí a zkonzumuje jedno avokádo za týden, s vyšším procentním podílem u Francouzů (36 %) a Španělů (31 %). (zdroj: FreshPlaza)

WAO!

Organizace WAO připisuje úspěch avokáda tomu, že zapadá do pěti aktuálních trendů:

  1. Pokračující nárůst vegetariánství a poptávky po veganských jídlech, například po avokádech.
  2. Péče o zdraví a myšlenka, že „jsme to, co jíme“.
  3. Zájem o „zdravé tuky“ jako součást zdravé stravy, jíž je avokádo součástí.
  4. Fotogenické vlastnosti avokáda, ideální na Instagram.
  5. Jejich všestrannost: lze z nich vyrobit nízkokalorické, bezlaktózové veganské zmrzliny, veganské čokoládové mousse, anebo veganské pesto. (zdroj: FreshFruitPortal)

Po celém světě – sezónnost

Kromě Brazílie, Čile, Kolumbie a Mexika, kde avokádo roste po celý rok, se produkce avokáda v různých sezónách posouvá po celém světě. Takže například sezóna avokáda ve Španělsku, které je největším evropským vývozcem, trvá od ledna do června. Keňa a Jižní Afrika produkuje od ledna do června a Izrael zase od října do června. (zdroj: Avocadofruitoflife)

Příležitosti pro vozové parky

Centrum CBI má tipy pro společnosti, které chtějí obchodní příležitosti na trhu s ovocem a zeleninou využít na maximum. Některé z nich se totiž týkají vozových parků nákladní přepravy s možností flexibilního využití návěsů. Mezi tyto tipy patří:

  • Ukázat, že sledujete nejnovější trendy a splňujete nejnovější normy bezpečnosti potravin týkající se přepravy.
  • Nabízet doručení „právě včas“, které zkracuje dodavatelský řetězec a snižuje náklady na skladování.
  • Najít si specializaci. Spolupracovat se specialisty na zvláštní trhy a segmenty. (zdroj: CBI)

Plodný obchod

Celoroční dovozce melounů, ananasů a citrusů, společnost VIDAfresh, je důkazem, že vyplnit mezeru na trhu s ovocem a zeleninou může být velmi lukrativní. Je kótovaná na londýnské burze cenných papírů. Do března 2019 společnost VIDAfresh zvýšila svůj objem obchodní činnosti oproti minulému roku o 20 % a očekává, že do konce 4. kvartálu v červnu 2019 její obrat překoná 58 milionů EUR. (zdroj: BusinessProduceUK)

Možnosti návěsů TIP

Jsme přední poskytovatel pronájmu a leasingu návěsů v Evropě, v našem vozovém parku se vyjímá zhruba 70 000 položek. Díky tomu mohou správci vozových parků přidávat nebo ubírat návěsy a pokrývat tak proměnlivou míru obchodních příležitostí nákladově efektivním způsobem, což je na sezónním trhu přepravy ovoce a zeleniny ideální.

Krátkodobé pronájmy našim zákazníkům v délce až 12 měsíců v prvním období poskytují celkovou flexibilitu a vždy zahrnují servis a údržbu. Náš leasing nabízíme s řadou možností financování, které se přizpůsobí potřebám zákazníků.

Chcete-li zjistit více, jak vám může společnost TIP pomoci při sezónním pronájmu, obraťte se na nás.

2019/06/17

Sdílet tento zpravodajský ?lánek

TIP novinky

Dostávat důležité novinky od TIP!

Jednoduše vyplňte pole níže, abyste dostávali důležité novinky a informace od TIP

Povrzením tohoto formulá?e souhlasím, že TIP použije moje zákaznická Prohlášením o ochran? soukromí TIP.

Související zprávy k položce

"Nové Volvo FH 500 I-Save je tu!"

Pronajměte si nové Volvo FH 500 I-Save s optimalizovaným výkonnostním balíčkem - TIP to umožňuje...

2022/03/18

"Telematika pro návěsy"

Návěs již není jen skříň na kolech. Stejně jako ve zbytku dopravního průmyslu byly vyvinuty nov...

2021/05/07

"Telematika"

Vytvoření transparentnějšího, účinnějšího a bezpečnějšího ekosystému dopravy

2020/07/01