Vložte hodnotu
Zp?t

Servisní zastávka pro údržbu návěsů TIP

Každý vůz F1 alespoň jednou za závod zastaví v boxech kvůli přezutí pneumatik nebo za účelem provedení rychlé údržby. Světový rekord pro nejrychlejší zastávku v boxech v závodech F1 činí 1,88 sekundy. Během této doby tým Red Bull F1 na Velké ceny Německa tento měsíc vyměnil čtyři pneumatiky. Ačkoli správci vozového parku od svých poskytovatelů údržby tak rychlé výměny pneumatik u návěsů neočekávají, nacházíme mezi světem F1 a servisními zastávkami pro údržbu návěsů určité podobnosti.

Minimalizujte odstávky vozidel

Týmy F1 chtějí, aby se na své vozy mohly vždy spolehnout a minimalizovat čas, který netráví na závodní dráze. Vůz, který zdržují mechanické problémy v boxech, stojí čas, závodní pozice, body a peníze. Aby tedy byly zastávky v boxech co nejrychlejší a nejúčinnější, musí mít tým F1 v boxové uličce dobrá a okamžitě dostupná servisní zařízení pod vedením týmu mechaniků.

Totéž platí ve světě návěsů: odstávky návěsů stojí čas, peníze, a dokonce mohou poškodit i pověst, pokud mají za následek zpožděné dodávky. Hlavní mechanik analyzuje stav vozidel podobným způsobem. Je u tohoto návěsu při servisní zastávce potřeba pouze rychlá, rutinní, preventivní údržba, nebo si jeho stav žádá pohotovostní opravu? Může se stát, že servisní zastávka vyžaduje vyřazení vozidla z provozu a použití náhradního návěsu.

Mezinárodní a pružná údržba

Provozovat tým F1 je z hlediska logistiky velmi náročný úkol.  Vozy F1 vyžadují nepřetržitou údržbu. Nestačí, aby byly jedenkrát v dobrém stavu a získaly vítězství v jediném závodě. Aby se vozy umisťovaly na předních příčkách mistrovství světa jezdců i konstruktérů, musí během sezóny F1 podávat stabilní výkony. Týmy F1 potřebují mít přístup k pružným servisním zařízením v mnoha různých zemích.

V kalendáři F1 2019 je zapsáno 21 závodů, od Velké ceny Austrálie, která se konala v březnu, až do Velké ceny Abú Zabí v prosinci. (zdroj: F1) Kromě dočasných servisů v boxech na každém okruhu Velké ceny po celém světě má šest z deseti konstruktérů F1 centrálu a stálá servisní a technická zařízení ve Velké Británii, dva v Itálii, jeden ve Švýcarsku a jeden v USA. (zdroj: F1mix)

Servisní zastávky návěsů TIP

Podobně tomu je u návěsů – naše servisní a opravárenské služby TIP jsou velmi flexibilní. Z geografického hlediska si mohou vaši řidiči udělat servisní zastávku a využívat služby údržby TIP v 16 evropských zemích i v Kanadě. Máme 15 servisů v zemích Beneluxu a severských státech, 16 ve střední Evropě, 19 ve Středomoří a 20 ve Spojeném království a Irsku a 8 v Kanadě.

Pokud váš řidič odstavil vozidlo na parkovišti pro těžká nákladní vozidla u silnice nebo čeká na překročení hranice na hraničním přechodu a vyžaduje preventivní nebo naléhavou údržbu návěsu, můžeme vyslat technika pro návěsy v jedné z našich 201 mobilních servisních jednotek nebo dodávek. Tento počet v roce 2018 vzrostl o 26 %. Spolupracujeme také s partnery, abychom dokázali pokrýt většinu evropských geografických oblastí.

Tito technici mají ve svých mobilních servisních jednotkách k dispozici veškerá diagnostická zařízení, dílenské nástroje a náhradní díly. Díky tomu mohou provádět základní údržbu a opravy roztržených plachet a kontroly brzd a elektrických poruch.

Servisní zastávka návěsů u dálnice

V dubnu 2019 společnost TIP otevřela své první silniční středisko pro poskytování širokého spektra služeb pro nákladní vozidla se zabezpečeným parkováním v zařízení Delta Park v Dourges ve Francii na dálnici A1/E17, které se nachází 1 km od křižovatky dálnic A1 a A21. V tomto silničním středisku funguje servis TIP, který je ideálním místem pro rychlou servisní zastávku pro údržbu návěsu.

I tak ovšem důrazně doporučujeme, aby se po servisní zastávce pro údržbu návěsu TIP vaši řidič pomalu zapojili do provozu, ne aby zrychlovali jako jezdci F1!

Vysoce kvalifikovaní mechanici

Obvyklá skupina pracovníků v boxech F1 čítá asi 20 vysoce kvalifikovaných mechaniků na jeden vůz. Trvalou úlohu má pouze „nosič značky“, obvykle vedoucí mechanik, který proces v boxech řídí a jakmile jsou všechny práce v boxech dokončeny, propouští vůz zpět do závodu.

Skupiny v boxech chtějí přezout pneumatiky za méně než 2 sekundy. Na jedinou pneumatiku tedy připadají tři mechanici. Jeden mechanik odstraňuje kolo pomocí pneumatického šroubováku. Druhý kolo odstraňuje a třetí ho nahrazuje novou pneumatikou. První mechanik pak signalizuje nosiči značky, že je úkol splněn. Například i pro výměnu předních křídel nebo seřízení křídel jsou k dispozici týmy mechaniků, kteří postupují podle zavedených procesů. (zdroj: Daily Mail)

Ve společnosti TIP zaměstnáváme pro údržbu návěsů asi 900 vysoce kvalifikovaných mechaniků v 93 servisech. Tito odborníci jsou specialisty na návěsy. Prochází pravidelnou a přísnou odbornou přípravou, aby bylo zajištěno, že jsou seznámeni se všemi nejnovějšími technologiemi servisů a mechanickými specifikacemi a doporučeními pro údržbu, které vydávají výrobci návěsů a nákladních vozidel. V roce 2018 jsme zkontrolovali více než 1 100 000 pneumatik a řídili jsme práce na 124 000 návěsech. (zdroj; TIP Annual Report) Tak jako týmy F1 přestavující vůz přes noc, i naši licencovaní mechanici převezmou váš starý oježděný návěs a díky úplné obnově prodlouží jeho životnost.

Servisní zastávky jako faktor proti stresu

Bývalý člen skupiny v boxech v týmu McLaren Marc Priestley v rozhovoru pro časopis Citywireselector hovořil o několika klíčích k úspěchu dobrého týmu mechaniků v boxech. Řekl: „Chcete-li vybudovat tým, který dokáže podávat výkony v F1 pod maximálním možným tlakem, je nutné odstranit veškeré zbytečné starosti a zbytečná omezení. Aby tým mohl udělat to, co je třeba udělat, přesně ve chvíli, kdy je to třeba udělat, všechno zbytečné musí pryč.“

Naše služby údržby návěsů ve společnosti TIP vycházejí ze stejných zásad.  Naším posláním je věnovat se údržbě vašich návěsů. Tím vám poskytneme klid, zatímco se soustředíte na základní prvky vozového parku, které vašemu podnikání přinášejí nejvyšší hodnotu.

Chcete-li se dozvědět více o servisních zastávkách v souvislosti s našimi službami údržby TIP, neváhejte nás kontaktovat.

2019/08/05

Sdílet tento zpravodajský ?lánek

TIP novinky

Dostávat důležité novinky od TIP!

Jednoduše vyplňte pole níže, abyste dostávali důležité novinky a informace od TIP

Povrzením tohoto formulá?e souhlasím, že TIP použije moje zákaznická Prohlášením o ochran? soukromí TIP.

Související zprávy k položce

"Nové Volvo FH 500 I-Save je tu!"

Pronajměte si nové Volvo FH 500 I-Save s optimalizovaným výkonnostním balíčkem - TIP to umožňuje...

2022/03/18

"Telematika pro návěsy"

Návěs již není jen skříň na kolech. Stejně jako ve zbytku dopravního průmyslu byly vyvinuty nov...

2021/05/07

"Telematika"

Vytvoření transparentnějšího, účinnějšího a bezpečnějšího ekosystému dopravy

2020/07/01