Vložte hodnotu
Zp?t

Nové trendy: alternativní paliva pro nákladní automobily

Pokud jste si přečetli, že britský McDonald's použil 4,2 milionu litrů potravinářského oleje k výrobě3,8 milionu litrů bionafty, aby ji následně využil jako palivo pro vozidla (zdroj: FreightInTheCity ) nebo že společnost Scania otestovala v Litvě svůj první nákladní vůz na stlačený zemní plyn (zdroj: AutomotiveLogisticsMedia ), neměli byste se obávat, že při zavádění alternativních paliv  zůstanete s naftovými nákladními vozy pozadu?

Proč vlastně potřebujeme alternativní paliva, co to vlastně je a jaká je budoucnost vznětového motoru?

Proč alternativní paliva?

Diesel je dominantním palivem pro těžké nákladní automobily po celé Evropě. Podle Jato Dynamics bylo 97 % nákladních aut prodaných v roce 2018 v Evropě s dieselovým motorem. (zdroj: FT )

Navzdory tomu v současnosti probíhá souboj ve vývoji alternativních paliv ,  snižování emisí CO2 a naší závislosti na fosilních palivech, aby se splnily environmentální cíle stanovené OSN a EU. K dosažení těchto cílů zavedla EU prostřednictvím svého balíčku Clean Mobility Package z roku 2017 opatření na podporu využívání alternativních paliv v dopravě  (zdroj: EU). O rok později EU vytvořila program na vznik infrastruktury, která by podpořila zavedení alternativních paliv (zdroj: EU)

Alternativní paliva

K hlavním alternativním palivům pro nákladní automobily, které jsou dostupné na trhu, patří:

Bionafta

Bionafta je alternativní palivo, které je podobné konvenční, tedy „fosilní“ naftě. Bionafta může být vyráběna přímo z rostlinného oleje, živočišného oleje/tuků, loje a použitého oleje na smažení.“ (zdroj: ESRU)

Bionafta neobsahuje síru a aromatické látky a je biologicky rozložitelná, přičemž snižuje emise CO2 přibližně o 50 % a redukuje náklady na paliva. Zařízení ke spalování bionafty lze dodatečně instalovat na stávající vozidla. Existují však určité nevýhody. S ohledem na původ surovin, ze kterých se bionafta vyrábí, existují obavy plynoucí z konzistence její kvality a její samotné jakosti a vyplývajícího potencionálního poškození komponent motoru. (zdroj: Daimler)

Britský McDonald's navíc plánoval v roce 2018 použít 7,7 milionu litrů bionafty pocházející z recyklovaného kuchyňského oleje, což je velmi blízko jeho cíle využít 8 milionů litrů pro 80 % snížení spotřeby fosilních paliv do roku 2020. Mezi další společnosti používající nákladní automobily spalující bionaftu patří John Lewis a Calor. (zdroj: FreightInTheCity)

Zemní plyn

Zemní plyn je alternativní palivo s velkým potenciálem při využití v nákladních autech, protože ve srovnání s naftou produkuje nižší emise CO2. Zásoby zemního plynu jsou větší než zásoby fosilních paliv, čemuž odpovídají nižší ceny v komerčním využití. Zemní plyn má také silnou politickou podporu. Nicméně jeho zavádění je stále pomalé,kvůli velikosti a hmotnosti přetlakových nádrží, které musí být namontovány na vozidle, a také pro nedostatek čerpacích stanic.  (zdroj: Daimler)

Nejčastějšími typy zemního plynu na trhu jsou LPG, LNG a CNG. James Westcott, ředitel společnosti Gasrec, prohlásil, že LNG je nejlepší volbou pro třínápravová kloubová nákladní vozidla, která jezdí na dlouhé vzdálenosti, zatímco CNG je lepší pro vozidla na odpady a vozidla se střední až nižší tuhostí na kratších vzdálenostech. Tim Barlow, expert společnosti TRL na plyn, odhaduje, že celkové náklady na kapitál ve výši 680 000 EUR při provozování 36 tunového nákladního automobilu s průměrným nájezdem 16 000 km lze s motorem na CNG v průběhu sedmi let snížit o 90 000 EUR, o 45 000 EUR s LNG nebo 9 000 EUR při využití LPG.  Vše však závisí na předpisech Velké Británie pro paliva, která jsou v současné podobě platná do roku 2024. (zdroj: FreightInTheCity)

Výrobci jako Iveco,ScaniaaVolvonabízejí robustní nákladní vozidla na plyn.

Vodík

Vodík se používá jako reagující složka s palivovým článkem při vzniku elektrické energie, která se pak používá pro pohon elektromotoru. Vozidla vybavená vodíkovými palivovými články jsou elektromobily s nulovými emisemi, protože emitují pouze vodní páru.   Vodík generuje vyšší specifickou energii než baterie. Tím, že je vodík lehčí, se řeší problém s dojezdovou vzdáleností a užitečným zatížením, které se vyskytují u pohonných jednotek 100 % závislých na bateriích. (zdroj: Ballard)

Britská společnost Ulemco vyvíjí „první motor 100% poháněný vodíkem pro nákladní automobily na světě“. (zdroj: MotorTransport)

Jaké jsou nevýhody vodíku? Vodík je šetrný k životnímu prostředí jen jako zdroj energie, který je potřeba k tvorbě vodíku. K natankování vodíku do vozidla je třeba značného množství času. Jakkoliv je relativně snadno vyrobitelný, vodík není široce dostupný. (zdroj: FreightInTheCity)

Vodíkem poháněná nákladní vozidla vyrábí společnosti Toyota, Hyundai (zdroj; Insideevs), Nikola (zdroj: TTNews) aToyota.

Elektřina

Nákladní vozidla poháněná elektřinou používají baterie. Tento pohon se již po jistou dobu vyskytuje v určitém tržním segmentu. Díky vylepšením v oblasti technologie baterií včetně jejich velikosti, výkonu a šíře nabídky, výrobci postupně nabízí elektrická nákladní vozidla střední a větší velikosti, která zvládají přepravu na velké vzdálenosti. Vysoké náklady na baterie a omezená dostupnost dobíjecích stanic doposud vedly jen k většímu rozšíření lehkých užitkových vozů a malých nákladních vozidel, které obsluhují městské aglomerace. (zdroj: Wikipedia)

Výrobci, jako je Tesla a evropská velká sedmička,v poslední době oznámili zavádění elektrických nákladních vozů na trh. (zdroj: TIP News). Holandská firma Emoss také uvedla na trh elektrický návěs s dojezdem více než 300 km. 

Země jako Německo, Švédsko a USA, experimentují s nadzemními elektrickým vedením, ke kterému by se mohly velké nákladní automobily připojovat a dobíjet se. (zdroj: RTE)

Budoucnost

Přestože se věnuje mnoho úsilí výzkumu a vývoji alternativních paliv, je to právě elektřina, která na sebe strhává pozornost jako budoucí zdroj energie pro nákladní automobily.

Předseda segmentu Mobility Solutions společnosti  Bosch Dr. Rolf Bulanderpředpovídá, že V roce 2025 bude 80 až 90 procent všech nákladních vozidel poháněno naftovým motorem. Ale do roku 2030 bude celosvětově jedno ze čtyř nově prodaných vozidel – a téměř jedno ze tří v Číně – poháněno elektřinou. Poznamenává také, že „Nikdo, kdo hodlá předpovídat velkým nákladním vozidlům bezpečnou budoucnost, si nemůže dovolit vyloučit možnost získávání alternativních paliv využitím elektřiny z obnovitelných zdrojů, tedy paliv známých jako synfuel“.

Zavádění elektrických pohonných jednotek do nákladních automobilů se pravděpodobně výrazně zrychlí po roce 2025, kdy se očekává, že náklady na akumulátor pro elektrické vozidlo klesnou pod 150 USD za kWh ze současných 190 dolarů, čímž se nákladově vyrovnají spalovacím motorům. Do té doby zůstane naftový motor králem. (zdroj: FT )

Pronájem návěsů TIP 

TIP nabízí na bázi pronájmu nebo leasingu návěsy všech typů včetně návěsů, přívěsů, plachtových nebo skříňových přívěsů, cisteren, sklápěčů, nesklopných přívěsů, kontejnerů s pohyblivou podlahou, chladírenských kontejnerů a návěsů pro přepravu odpadů a chemických látek, stejně jako lehkých užitných a nákladních vozidel.

TIP zajišťuje údržbu a opravy vašich návěsů

Služby společnost TIP zahrnují i údržbu a opravy v rámci smluvního vztahu o pronájmu návěsu. Pro více informací o pronájmu návěsu v rámci pronajaté flotily vozidel TIP nás prosím kontaktujte pomocí tohoto formuláře.

2019/04/03

Sdílet tento zpravodajský ?lánek

TIP novinky

Dostávat důležité novinky od TIP!

Jednoduše vyplňte pole níže, abyste dostávali důležité novinky a informace od TIP

Povrzením tohoto formulá?e souhlasím, že TIP použije moje zákaznická Prohlášením o ochran? soukromí TIP.

Související zprávy k položce

"Nové Volvo FH 500 I-Save je tu!"

Pronajměte si nové Volvo FH 500 I-Save s optimalizovaným výkonnostním balíčkem - TIP to umožňuje...

2022/03/18

"Telematika pro návěsy"

Návěs již není jen skříň na kolech. Stejně jako ve zbytku dopravního průmyslu byly vyvinuty nov...

2021/05/07

"Telematika"

Vytvoření transparentnějšího, účinnějšího a bezpečnějšího ekosystému dopravy

2020/07/01